•
Fac parte din
categoria oamenilor inca RATIONALI.Aproape un paradox. Doresc insa sa
parafrazez versurile acestui poet ardelean si poate unic, marele nostru George
Cosbuc. Iertare, si sa nu fie considerat gestul meu o "infamie"
pentru ca, “eu” nu pot fi un "Cosbuc" cum nu pot fi nici un
"Eminescu". Sunt sigur insa,
un iubitor autentic al operelor lor pline de mesaj si profunde sentimente,
vesnic vii. . In cele din urma sunt semenul semenilor mei. Iata cum simt eu
azi:
•
A nostra DEMNITATE
•
(3 Februarie 2012)
•
Sa nu dea Dumnezeu cu cele sfinte
•
Sa va fac eu cruci la morminte
•
Cand nu vom mai putea rabda,
•
Cand fomea ne va rascula,
•
Hristosi sa fiti nu veti scapa ...
•
Nici tu, nici tu, nici tagma ta...
•
•
Avem o tara
s-un popor
•
Noi nu suntem rusinea lor
•
Copii noi ni-i crestem greu
•
La scoala vietii-am invatat si ce e bine si ce-i
rau
•
Ne mor parintii, s-o
credeti voi, ca mor de moarte buna
•
Ei mor de frig, ei mor in ger, ei mor de foame…,
•
Ei mor adusi de voi aicea, cu cinism, dupa atata
truda!
•
Cu bratele spre cer strigand ei mor…!
Da’
nu vezi Doamne?
•
Cand voi calcati pe-a noastra DEMNITATE
•
In perfidia voastra, voi vreti sa stam cuminti,
cu mainile la spate?
•
Noi va juram, pe ce avem mai sfant
•
Ca-n imnul de la Universitae va vom conduce pana
la mormant.
•
Ce eu va spun sunt lucruri sfinte
•
Noi nu vrem sange, nici morminte
•
Sunt gata sa platesc pentru cuvinte si pacate
•
Dar nu pot fi nepasator, cand voi calcati A
noastra DEMNITATE
•
Leontin Sipos
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu