vineri, 4 ianuarie 2013

A noastra DEMNITATE


                Fac parte din categoria oamenilor inca RATIONALI.Aproape un paradox. Doresc insa sa parafrazez versurile acestui poet ardelean si poate unic, marele nostru George Cosbuc. Iertare, si sa nu fie considerat gestul meu o "infamie" pentru ca, eu nu pot fi un "Cosbuc" cum nu pot fi nici un "Eminescu".  Sunt sigur insa, un iubitor autentic al operelor lor pline de mesaj si profunde sentimente, vesnic vii. . In cele din urma sunt semenul semenilor mei. Iata cum simt eu azi:

 

                A nostra DEMNITATE

                (3 Februarie 2012)

                Sa nu dea Dumnezeu cu cele sfinte

                Sa va fac eu cruci la morminte

                Cand nu vom mai putea rabda,

                Cand fomea ne va rascula,

                Hristosi sa fiti nu veti scapa ...

                Nici tu, nici tu, nici tagma ta...

                 

                Avem o tara s-un popor

                Noi nu suntem rusinea lor

                Copii noi ni-i crestem greu

                La scoala vietii-am invatat si ce e bine si ce-i rau

 

                Ne mor parintii, s-o credeti voi, ca mor de moarte buna

                Ei mor de frig, ei mor in ger, ei mor de foame,

                Ei mor adusi de voi aicea, cu cinism, dupa atata truda!

                Cu bratele spre cer strigand ei mor! Da nu vezi Doamne?

 

                Cand voi calcati pe-a noastra DEMNITATE

                In perfidia voastra, voi vreti sa stam cuminti, cu mainile la spate?

                Noi va juram, pe ce avem mai sfant

                Ca-n imnul de la Universitae va vom conduce pana la mormant.

 

                Ce eu va spun sunt lucruri sfinte

                Noi nu vrem sange, nici morminte

                Sunt gata sa platesc pentru cuvinte si pacate

                Dar nu pot fi nepasator, cand voi calcati A noastra DEMNITATE

                Leontin Sipos

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu